مطالبات اساسی مردم طالقان از استاندار

در آستانه سفر استاندار البرز به طالقان مردم خواستار برطرف شدن نیازهای اساسی خود هستند

   Admin        یکشنبه, 19 بهمن 1399       اخبار
مطالبات اساسی مردم طالقان از استاندار

 

تعداد زیادی از مردم شهرستان طالقان مشکلات و مطالبات خود را در آستانه سفر استاندار البرز به این شهرستان مطرح کرده اند که در ادامه آمده است:

استفاده از پتانسیل های طبیعی بوم گردی در طالقان در حالیکه روستاهایی مانند ماسوله با توجه به شیب زیاد و وجود رودخانه در داخل آن قطب گردشگری هستند؛ چرا در طالقان روستاهایی که در مناطق پر شیب واقع هستند (مانند خچیره) نمی توانند از این پتانسیل بهره ببرند؟

طالقان از منافع ناشی از بهره برداری از منابع آب طالقان و حق آبه سنتی خود بهره مند نیست در حالیکه استان های اطراف  بر سر سهمیه آب سد طالقان رقابت می کنند، درحالیکه برخی از روستاهای طالقان در تابستان با کمبود آب شرب روبرو هستند. 

طبیعت گردی و گردشگری روستایی از پتانسیل های مناسب شهرستان طالقان است که باوجودو بستن حریم سد از طرف نهادها و ادارات دولتی  امکان استفاده از این پتانسیل را محدود کرده است.

فقدان زیرساخت های گردشگری در روستا موجب می شود گردشگران به جای رونق اقتصادی، فقط انبوهی از زباله را برای اهالی روستا به جا بگذارند.

سد طالقان همچون شمشیری طالقان را به دو نیمه تقسیم کرده است، به طوری که روستاهای پایین دست سد، برای دست یابی به خدمات، رفتن به آبیک و قزوین از مسیر نامناسب پایین طالقان به اتوبان را به آمدن به شهر طالقان ترجیح می دهند.

شرایط حضور نخبگان در طالقان به خوبی فراهم نیست تا بتوانند در موطن خود خدمت‌رسانی کنند 

 از نظرات متخصصین بومی در پروژه ها استفاده لازم به عمل نمی آید. به طور مثال جاده جدید در منطقه اراضی شهرک از مناطق نامناسب زمین شناسی عبور داده شده که هزینه های هنگفت مرمت سالیانه را به بودجه بیت المال تحمیل می کند.

جاده های دسترسی همه روستاهای طالقان  نیاز به مرمت دارند و مسیر دسترسی تعدادی از روستاها خاکی هستند.

مشکل تامین سوخت مخصوصا در فصل زمستان در اکثر روستاها وجود دارد. و خیلی از روستاها از نعمت گاز محروم هستند.

با توجه به نبودن مجوز دفن زباله در طالقان، مشکل بهداشتی زباله ها بسیار حاد است زیرا حمل زباله هر روستا تا مرکز جمع آوری زباله در شهر طالقان و انتقال به کرج بسیار هزینه بر بوده و از عهده دهیاری ها خارج است. علیرغم آمادگی برخی شرکت ها و افراد برای بازیافت زباله شهری در طالقان، استقبالی از این گونه طرح ها از سوی مسئولین صورت نگرفته است.

با توجه به زیر آب رفتن روستای کماکان، توافق با اهالی جهت ساختن روستای‌کماکان نو در بخشی از اراضی کشاورزی مناسب روستا ضروری است.

تعیین حریم غیرکارشناسی برای حاشیه رودخانه های طالقان عملا ساخت و ساز را در بسیاری از روستاها متوقف کرده است. شکل گیری اکثر روستاهای طالقان در حاشیه رودخانه ها بوده و با این مصوبات عملا توسعه طالقان امکان پذیر نیست.

بیکاری و کمبود امکان اشتغال در طالقان مخصوصا برای جوانان، عدم آنتن دهی مناسب شبکه تلفن همراه و شبکه های تلویزیونی در روستاهای طالقان و کمبود و نبود امکانات بهداشتی و درمانی از دیگر مشکلات این شهرستان هستند.

از جمله مطالبات اهالی شهرستان طالقان از استاندار البرز به شرح زیر است:

دستور بررسی طرح های هادی غیرکارشناسی و طولانی شدن تهیه طرح تفصیلی 

مشخص شدن الگوی توسعه طالقان از نظر دولت که زمینه سرمایه گذاری در طالقان را فراهم و منجر به ایجاد اشتغال خواهد شد.

پیگیری احداث و تامین مالی کتابخانه عمومی شهرستان و کتابخانه های سیار و محلی از اعتبارات استانی

جانمایی تصفیه خانه فاضلاب در خارج از محدوده شهر و روستا و حیطه های مسکونی و آغاز عملیات اجرایی احداث شبکه فاضلاب در روستاها با توجه به مصوبه شورای عالی امنیت ملی

تسریع در گاز رسانی و ملزم شدن شرکت گاز به پرداخت هزینه ترمیم و آسفالت ترانشه های ناشی از کند و کاری های وسیع معابر و کوچه ها

مرمت حمام تاریخی شهرک و تعیین کاربری فرهنگی – هنری برای استفاده بهینه از آن با توجه به فقر فضای فرهنگی در طالقان

به قلم: مهدی آهنگری