بازسازی خانه رهبر دوم نهضت جنگل راهکاری برای تأسیس موزه روستایی طالقان

یادداشتی از جناب آقای مهدی آهنگری به مناسبت یکصدودومین شهادت دکتر حشمت

   Admin        یکشنبه, 19 اردیبهشت 1400       مقالات طالقان
بازسازی خانه رهبر دوم نهضت جنگل راهکاری برای تأسیس موزه روستایی طالقان

 

 

شاید باورش سخت باشد، ولی روزگاری مردمان شهرستان طالقان به همراه بارهای خود با عبور از گردنه کوه ها، با پای پیاده طی یک روز و نیم به گیلان می رسیدند؛ آنچنان که از رهگذر همین مطلب، مرد دوم جنگل از خطّه طالقان برخاسته است.

آزادگی و استقلال دو واژه آسمانی برای مردمان ایران زمین است، آن چنان که در طول تاریخ با باور به این اصل، زیسته اند، جهاد کرده اند، شهید داده اند و نهایت آن که حماسه ها آفریدند.

در میان حماسه آفرینان عرصه آزادی و استقلال، نام میرزا کوچک خان جنگی به عنوان رهبر مبارز جنگل، علیه انگلیسی های متجاوز دوران خود، نمونه بارز این مطلب است.

با این وصف، آنانی که نام « ابراهیم حشمت طالقانی» را شنیده اند به خوبی می دانند که او از یاران شاخص میرزا کوچک خان جنگی است که در راه آزادی به شیوه متفاوتی از نبرد مسلحانه روی آورد و نام مردم دوم جنگل و مفز متفکر نهضت جنگل را از آن خود کرد.

قریب صد و یک سال از شهادت او و دیگر همرزمانش می گذرد و همچنان نام نهضت هیئت جنگل موسوم به هیئت اتحاد اسلام، زبانزد طالقانی ها و گیلانی ها است و همین ارتباط پویا و جاری مردمان این دو خطّه در رهگذر تاریخ است که ضرورت بازنگری به مشاهیر و مفاخر را برای نسل امروز ایجاب می کند.

ایده تشکیل نهضت جنگل اول بار در سال ۱۲۹۳ توسط میرزا کوچک خان در شهر لاهیجان با ابراهیم حشمت در میان نهاده شد و این سرفصلی بود تا فرماندهی مجاهدان جنگل در شرق گیلان و در مرکز لاهیجان با همت حشمت طالقانی شکل گیرد.

 اواخر سال ۱۲۹۷ بود که نهضت جنگل با وجود موفقیت های آغازین در برابر متجاوز گران انگلیسی دچار ضعیف شد و بالاجبار ابراهیم حشمت، امان نامه عبدالحسین تیمورتاش حاکم وقت گیلان را پذیرفت و خود را تسلیم کرد.

از طرف دیگر، میرزا کوچک خان پیش بینی کرده بود که این امان نامه برای فرماندهی جنگل با محوریت لاهیجان، خدعه ای بیش نیست. همینطور هم شد. دکتر حشمت را در سن ۳۶ سالگی پس از شکنجه های فراوران در شهر رشت به دار آویختند.

پس از گذشت یکسال، میرزا کوچک خان که همچنان نهضت را ادامه داده بود بر سر مزار همرزم خود حاضر شد و او را  شهید بزرگ قیام جنگل نامید و وعده انتقام خون او را داد.

« دکتر ابراهیم حشمت طالقانی» به عنوان یکی از مفاخر و مشاهیر استان البرز است که جای آن دارد که حداقل منزل پدری که در روستای شهراسر طالقان که تا دهه هفتاد پابرجا بود و اینک مبدل به یک ویرانه شده است با همت مرکز البرزشناسی و مسؤولان استان، بازسازی و نگهداری شود.

قریب به یقین، چنانچه اداره کل میراث و گردشگری استان البرز همت کند و این خانه ۲۰۰ ساله را بازسازی نماید، این مهم می تواند فرصت تاسیس یک  موزه روستایی با رویکرد معرفی مشاهیر در طالقان باشد.

ثبت نظر