کارگاه آموزشی تعارض بین گوشتخواران بزرگ جثه (خرس قهوه‌ای) و جوامع محلی

اداره محیط زیست طالقان نحوه مواجه شدن با خرس را آموزش داد

   Admin        شنبه, 19 تیر 1400       اخبار
کارگاه آموزشی تعارض بین گوشتخواران بزرگ جثه (خرس قهوه‌ای) و جوامع محلی

 

کارشناس اداره محیط زیست طالقان گفت: گاه شاهد این هستیم که خرس آسیب‌هایی به کندوها، باغات و محصولات کشاورزی می‌زند و دلیل آن هم این است که انسان‌ها در طول سالیان گذشته وارد زیستگاه این جانور شده‌اند.

میثم صادقیان به برگزاری  کارگاه آموزشی تعارض بین گوشتخواران بزرگ جثه (خرس قهوه‌ای) و جوامع محلی در شهرستان طالقان اظهار کرد: این کارگروه از ساعت ۹ صبح امروز (۱۹ تیرماه) در حال برگزاری است.

وی با اشاره به اینکه این کارگروه با همکاری جهاد دانشگاهی البرز برگزارشده، ادامه داد: به دلیل لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دوران شیوع کرونا، این برنامه آموزشی در دو بخش اجرایی می شود که بخش اول از ساعت ۹ الی ۱۰:۳۰ صبح و بخش دوم نیز از ساعت ۱۰ الی ۱۱:۳۰ برگزار می‌شود.

وی افزود: در این کارگروه آموزشی دهیاران، دوستداران محیط زیست و اعضای شورای روستاهای طالقان حضور دارند تا در خصوص نحوه برخورد درست در مواجهه با گوشتخواران بزرگ جثه مثل خرس آموزش ببینند.

کارشناس اداره محیط زیست طالقان: خرس قهوه ای گونه ای حفاظت شده است و منطقه شکار ممنوع طالقان هم زیستگاه مناسبی برای این جانور است.

وی توضیح داد: به دلیل وقوع سکونتگاه‌های انسانی در زیستگاه‌های این گونه به ویژه در فصل تابستان، شاهد تعارضاتی بین کوه نوردان، زنبورداران، کشاورزان و جوامع محلی با خرس قهوه‌ای هستیم.

وی تصریح کرد: گاه شاهد این هستیم که این گونه آسیب‌هایی به کندوها، باغات و محصولات کشاورزی می‌زند و دلیل آن هم این است که انسان‌ها در طول سالیان گذشته وارد زیستگاه این جانور شده‌اند.

صادقیان گفت: در این کارگروه علل این تعارضات و نحوه برخورد صحیح انسان با این گونه حفاظت شده آموزش داده می‌شود تا آسیب انسان به خرس و برعکس کاهش یابد.

وی اضافه کرد: بدون شک با آموزش جوامع محلی از تعارضات احتمالی بین انسان این گونه ارزشمند کاسته می‌شود.

ثبت نظر