روستای کرکبود

روستای کرکبود یکی از روستاهای شهرستان طالقان می باشد . روستای کرکبود در 135 کیلومتری غرب استان تهران قرار دارد . روستای زیبای کرکبود 2271 متر بالاتر از سطح دریاست و در طالقان بالا قرار دارد .محدوده ی روستای کرکبود شمال شرقی مرکز طالقان می باشد و تا شهر طالقان 5 کیلومتر فاصله دارد .کوهستانی بودن این روستا و به دلیل موقعیت جغرافیایی آن و وجود کوه های زیبا در اطراف این روستا باعث شده است که آبشار بسیار زیباو چشمه ی معروفی در آن بوجود بیاید . آبشار کرکبود و چشمه ی کرکبود یکی از مکان های دیدنی و زیبای شهرستان طالقان می باشد .

 

تاریخچه نام گذاری روستای کرکبود :

یکی از دلایلی که این روستا به نام کرکبود نام گذاری شده است وجود سنگ های کبود وآبی تیره می باشد و جلوه ی بسیار خاص و زیبایی را به منظقه داده است . کبودی صخره ها زمانی بسیار مشهود می شودد که پوشش گیاهی خشک شده و بیشتر در فصول پاییز و زمستان قابل مشاهده می باشد .

یکی دیگر از دلایلی که به گفته ی برخی از اهالی نقل می شود این است که دو امام زاده به نام های زید و ابراهیم که با هم برادر بوده اند که در این روستا تدفین شده اند دارای دو اسب بوده اند و اسب ها دارای اسم بوده اند . یکی به نام کهر و دیگری به نام کبود و پس از فوت این دو برادر نام این روستا را کهر کبود و سپس کرکبود نهادند .

اشیاء یافته شده در برخیس مناطق این روستا پیدا شده است که مربوط به سده ی چهارم می باشند و دارای قدمت بالایی می باشند .

جمعیت روستای کرکبود طالقان :

طبق آخرین اعلام سرشماری سال 85 جمعیت روستای کرکبود 127 نفر و 39 خانوار بوده است .و این جمعیت در سال جاری بهطور یقین بسیار بیشتر می باشد .

زبان مردم روستای کرکبود :

مردم روستای کرکبود طالقان با زبان تاتی صحبت می کنند . تقریبا تمامی روستاهای طالقان با گویش تاتی صحبت می کنند

آب و هوای روستای کرکبود طالقان :

طالقان به دلیل کوهستانی بودن دارای آب و وهوای معتدل کوهستانی است این آب و هوا به دو فصل تقسیم بندی میشود . نیمه ی اول سال آب و هوای بسیار معتدلی دارد و بسیاری از گردشگران در این نیمه از این مناطق دیدن خواهند کرد و سفر به روستای کرکبود در فصول بهار و تابستان بسیار لذت بخش می باشد و بهترین زمان برای تفرج و طبیعت گردی می باشد .

نیمه ی دوم سال با بارش های بسیار زیاد باران و برف و در بیشتر مواقع عبور و مرور برای مردم روستا بسیار سخت خواهد شد و برخی موارد راه های مواصلاتی بین روستاها قطع می شود .

مسیرهای روستای کرکبود طالقان :

جهت دسترسی به روستای زیبای کرکبود باید از طریق ورود به شهر طالقان عبور کنید . در طالقان به سمت طالقان بالا حرکت کنید . یک جاده ی فرعی وجود دارد که به دره کرکبود و بعد از پشت سر گذاشتن چند روستا به آخرین روستا به نام روستای کرکبود خواهید رسید .

مکان های دیدنی و زیبای کرکبود :

روستای کرکبود یک مکان زیبا و دلنشین و خوش آب و هوا می باشد اما در این روستا رودهای جاری و آبشار های چشم نواز و چشمه های بسیار زیبایی وجود دارد که آرامش و زیبایی آن را دو چندان خواهد کرد . دو چشمه ی معروف این روستا به نام اشکس و جوهر چشمه می باشد . یکی دیگر از مکان های گردشگری بازدید از گرمابه کرکبود می باشد که بصورت نیمه تخریب هست و دیدن آثار آن جالب توجه می باشد . این حمام دارای 4 طاق نما است یک بخش مربوط به ورودی و بخش دیگر مربوط به ورود به گرمخانه می باشد . دو طاق نمای دیگر مربوط به محل نشستن افراد می باشد . در صورت ورود به روستای کرکبود حتما از این آثار قدیمی بازدید نمایید .

آبشار کرکبود یا گر : یکی دیگر از مکان های بسیار زیبا و جذاب روستای کرکبود آبشار کرکبود می باشد که نام دیگر آن آبشار گریم باشد . این آبشار در این صخره های سی تا پنجاه متری سرازیر می شود . آبشار کرکبود از کوه های شمالی طالقان سرچشمه می گیرد و به سمت رودخانه ی شاهرود سرازیر خواهد شد.